Грижа за продукта
1 Пране
Този символ информира за възможната температура за пране в домакинството. Цифрите показват максималната температура в °C. Едната ръка означава, че е възможно само ръчно пране.
u Избелване
Този символ означава избелване.
c Гладене
Този символ означава гладене. Точките в символа показват максималната температура на ютията.
Q Професионална грижа за текстила
Кръгът информира за възможността за професионално сухо или мокро почистване. Буквите показват какви разтворители могат да се използват.
p Сушене
Този символ показва възможността за сушене. Кръгът в квадрата означава сушене в сушилня. Символът не се отнася за сушене в промишлени перални или химически почистващи съоръжения. Точките в кръга в квадрата показват температурите за сушене. Знаците в квадрата са за естествено сушене. Точките показват нивото на сушене на сушилната. Маркировките показват начина и мястото на сушене.
За да се гарантира запазване на материите и цветовете на текстилните продукти, препоръчваме да се спазват стриктно инструкциите за почистване на етикета на закупения продукт.
Освен това, имаме и някои стандартни препоръки относно поддръжка на текстила.
Преди пране задължително сортирайте по цвят и обърнете дрехите наопаки. Дрехи с ципове трябва да бъдат прани със затворени ципове и отделени качулки, в случай, че те са подвижни. Никога не препълвайте пералнята. Освен, че това може да повреди машината, дрехите ви също ще пострадат.
Избягвайте пране на високи температури, без това да е наложително. Обикновено на висока температура се перат спално бельо и хавлиени продукти, макар че със съвременните препарати това не е задължително. За всички останали изделия има препоръчителни температури и програми за пране.
Избягвайте машинно сушене, дори и това да е обозначено като възможност на етикета. То съсипва материите и цветовете много бързо.
Всички продукти от естествена вълна трябва да бъдат прани на съответната програма и сушени и съхранявани хоризонтално. В противен случай се деформират. Не използвайте омекотител за вълнените дрехи и изправяйте гънките им само с пара.
Продуктите с пълнеж от пух никога не бива да бъдат прани в домашни условия. Ако желаете те да ви служат дълго - използвайте химическо чистене. Така структурата на пуха ще се съхрани, няма да се образуват топки и дрехата ще продължи да изглежда привлекателно.
Изделията от синтетика могат да бъдат прани в домашни условия, но е силно препоръчително да се използват деликатни режими и да не се използва центрофуга.
Продуктите от памук и лен са непретенциозни, но въпреки това отново трябва да се избягват агресивни температури и машинно сушене. По възможност гладете такива облекла леко влажни, вместо да използвате парна функция на ютията. Независимо, че с нея се постигат чудесни резултати, дрехите са подложени на силно температурно въздействие, което уврежда структурата на материала и особено силно цветовете. Препоръчваме да гладите всички облекла наопаки, отново за да предотвратите увреда на външния вид на продукта.
Връхните облекла - якета, палта и т.н. от изкуствени материали (вискоза, полиестер, найлон, ликра) никога не бива да бъдат гладени директно, дори и това да е позволено на етикета. Използвайте парче плат, през което да гладите и не използвайте парна функция.
Избелването, естествено, се извършва само при бели облекла. Въпреки това внимателно трябва да се чете етикетът на продукта за избелване и никога да не се използва повече от препоръчаното количество. В противен случай дрехите могат да пожълтеят.
В случай на ръчно пране, не изплолзвайте избелващи сапуни и препарати и никога не извивайте дрехите при изстискване - това уврежда необратимо не само тъканите, но и шевовете, а като следствие и самата кройка.
Желателно е сушенето да се извършва далеч от отоплителни уреди и пряка слънчева светлина - в летните месеци тя е в състояние да съсипе дрехата за броени часове.